BYE TOXINS!

14.4.17


Také cítíte to jaro ve vzduchu? Tohle na životě v pásmu čtyř ročních období miluji. Každého čtvrt roku má člověk (nebo aspoň já to tak beru) pocit, že jednu kapitolu života může uzavřít a s novým obdobím může začít fresh, nanovo.  A to mě hrozně baví. LA a celou Californii včetně neustálého jaro/léto počasí miluji, ale když tam delší dobu žijete, můžete mít díky neměnícímu se podnebí pořád pocit, že žijete jeden a ten samý den pořád dokola. Žádné sněženky ani padající listí. Prostě pořád a pořád stejně. Na jednu stranu to zbožňuji, protože jsem teplomil a zimu nemám ráda, na druhou stranu tam právě nemáte ten konec a začátek.

Tím, že už je doopravdy oficiálně jaro (konečně začíná být teplooooo yay) pro mnohé také začíná ta druhá vlna, hned po novém roce a předsevzetí, zdravého stravování, detoxu a tak dále. Osobně jsem zastáncem toho, že člověk by se měl chovat a stravovat zdravě po celý rok a ne jíst jako (s prominutím :D) čuně, a pak to na jaře zachraňovat ovocnými šťávami. Na druhou stranu si myslím, že správný a lehký jarní detox je vhodný a žádoucí opravdu pro všechny. Zvlášť i díky tomu v jakém znečištěném prostředí většina z nás žije. Nevím jak vy, ale v zimě se tak akorát rozčiluju nad tím, když sousedi topí snad plastovými lahvemi a všichni to pak dýcháme a čucháme #tonechceš. 

Sepsala jsem tedy pro vás pár zásad, kterýma se teď na jaře řídím já, abych svůj organizmus více pročistila a připravila se tak na nastávající teplé dny. Všechno je velice jednoduché na zařazení do každodenního života. Nebojte, žádné hladovění ( i když řízené půsty jsou fajn, ale o tom zase někdy jindy) a laxativa nečekejte! 

Díky tomu, že už bývá ráno tepleji a není taková zima, si už zase začínám připravovat smoothies a smoothie bowls. Ty jsou právě skvělé díky tomu, že do nich nacpete spousty potřebných živin a ingrediencí. Pokud byste si o jarním pročištění měli odnést jen jednu věc tak je to → jezte HODNĚ zeleného. Čím víc chlorofylu, tím lépe. Pomáhá okysličovat správně krev, tudíž přispívá ke správnému fungování oběhového systému, který po té zimě a tučnějších jídlech může být takový lenivější. Chlorofyl je navíc vlastně jen přetransformované slunce. Možná díky tomu jsem tak happy? Klíč ke štěstí a radosti → jezte špenát. Kdo by to byl řekl, co?
Smoothies a smoothie bowls jsou právě skvělé na to, že do nich velice jednoduše "schováte" zelenou kadeřavou zeleninu, kterou ne všichni mají v oblibě. Mými osobními favority jsou - špenát, kadeřávek, mladý ječmen a taková ta klasika jako spirulina a chlorella. Jedna hrstka nebo lžička udělá vašemu tělu obrovskou službu a na chuti to nezmění zhola nic. Slibuji.

Hlavím filtrem vašeho těla jsou játra, tudíž v detoxikaci hrají zásadní roli. Jejich správné fungování podporuji ostropestřcem. Ten je skvělý hlavně díky jeho vlastnostem. Zabraňuje vniknutí toxinů do jaterní tkáně a podporuje regeneraci jaterních buněk. Navíc posiluje celý imunitní systém. Samozřejmě je klíčové dodržovat pitný režim. Dále jsou na čištění jater skvělé šťávy. Poslední dobou máte jak hodně příznivců tak i odpůrců šťáv. Odpůrců z toho důvodu, že obsahují hodně cukru a žádnou vlákninu. Podle mého názoru, jako se vším, by se to nemělo přehánět. Osobně to mám rozdělené tak, že u smoothies mám větší podíl ovoce než zeleniny a u šťáv naopak. Pokud se budeme soustředit na játra, hlavně si do odšťavňovače dejte řepu. Dále pak okurku, jablko, mrkev a jakékoli bylinky. Klidně si do šťávy můžete přimíchat ještě šťávu z kyselého zelí - není to nic dobrého, ale navýšíte detoxikaci tak o 10000% :D 

Další orgány, které podporují detoxikaci jsou ledviny, střeva a kůže. Dejte jim tedy v tomto období o něco víc lásky a péče. Jezte velké množství čerstvého ovoce a zeleniny, vláknina je v čištění střeva největší kámoš. Pokud je to možné, v tomto období (třeba na dva týdny) vypusťte deep fried jídla a vyložené prasárny. Věřte mi, že všechna tato jídla jdou připravit i ve zdravé variantě! :) Kysané zelí, probiotika a prebiotika jsou klíčem ke správnému fungování zažívání, o tom už jste se ale mohli dočíst zde. O pitném režimu už víte, ale je velice důležité toxiny z těla vyplavit i skrz kůži. Zajděte si na yogu, zaběhat nebo se jakkoli vypotit. Určitě nezapomeňte na saunu. Skvělá je na to také lymfodrenáž, jen si dejte pozor a jděte na opravdu prověřené místo, kde to dělají profesionálně a zdravotníci. V nějakém neprofesionálním salonu by vám také mohli ublížit. Doporučuji používat přírodnější kosmetiku, protože skrz kůži se toho do těla opravdu hodně vstřebá. Dávejte si tedy i pozor, co si dáváte na pokožku. V dnešní době už jsou hromady kvalitní přírodní kosmetiky, která slouží stejně dobře (ne-li někdy lépe) jako klasická mainstream kosmetika. 

Obecně vyřaďte nebo hodně omezte průmyslově zpracované potraviny. Hlavně rafinovaný cukr → nahraďte třeba kokosovým cukrem, javorovým sirupem a raw agáve, bílou mouku → nahraďte třeba pohankovou nebo kokosovou moukou, a bílou sůl → nahraďte himalájskou solí. Jezte blíž přírodě, sezónně a lokálně. Ke každému jídlu si přidejte i nějaké superfoods jako jsou třeba: 
◂○ avokádo, vlašské oříšky, lněná a konopná semínka, raw olivový a makový olej
◂○ borůvky, maliny, rajčata, sladké brambory, mrkev, pórek, řapíkatý celer, výhonky a klíčky

Aby to nebylo pořád jen o tom fyzickém, naše mysl také potřebuje detox. Někdy dokonce více než tělo. Poisoned mind, poisoned body. Vyřešte si nějaké situace, které jste dlouho odkládali a do kterých se vám třeba moc nechtělo. Jaro je k tomu ideální. #novézačátky pamatujete? Vyhraďte si čas jen sami na sebe. Nebo naopak běžte ven se svými nejbližšími. Meditujte. Jeďte na výlet, leťte do tepla nebo nějakého nového města, udělejte si koupel, zajděte si na tetování, přečtěte si nějakou knížku, běžte do kina, na výstavu, do muzea, pozvěte přátele a rodinu na brunch, běžte na kosmetiku a ke kadeřníkovi  (zase → ideální čas na změnu) nebo celý den bez výčitek proválejte v posteli s kopřivovým čajem. Naše duše a mysl je zatím tou nejkomplikovanější "věcí" kterou kdy vědci ve vesmíru "našli". Nepodceňujte ji nebo ji snad nedávejte až na druhé místo. 

Užijte si krásný, hlavně bezstresový jarní čas, a pokud vy sami praktikujete nějaké jarní detoxy, určitě se o ně podělte dole v komentářích ❤

Mějte se zdravě

Ditta x

You Might Also Like

8 komentářů

 1. Úúžasný článeček, Dittuš! Moc děkuji za povzbuzení a novou motivaci. :)

  OdpovědětVymazat
 2. Skvělý článek, určitě se pár tipy inspiruju, i když se snažím žít tak nějak zdravěji, vždy je co zlepšovat :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ditto, naozaj skvelý článok. Z každého jedného článku sa vždy dozviem niečo nové a to ma baví :)

  http://lamodaeanarchia.blogspot.it/

  OdpovědětVymazat
 4. Ditto, tvůj blog mám moc ráda a obecně se mi tvůj styl stravování moc líbí, ale detoxy považuju za hloupost. I když tvůj článek je sepsán celkem rozumně, oproti mnohým blábolům z internetu. :) Člověk by měl jíst zdravě stále a nezkoušet různé šílené detox programy....
  https://pics.me.me/this-is-your-liver-it-does-a-good-job-of-11365504.png

  OdpovědětVymazat
 5. I'm so happy I found your blog, it's so lovely!
  I will continue to follow you :)

  Sanja's Burgundy Blog
  Sanja's Burgundy Blog on Facebook

  OdpovědětVymazat